• Hyppää ensisijaiseen valikkoon
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
OSJ:n logo

Opetusalan Seniorijärjestö OSJ ry

Opetusalan Seniorijärjestö OSJ ry on eläkkeellä olevien opetusalalla toimineiden valtakunnallinen edunvalvontajärjestö, johon kuuluu jo yli 21 000 jäsentä ympäri maata.

Extranet

FI   EN   SE

A Decrease font size. A Reset font size. A Increase font size.

  • OSJ
    • Retired Teachers in Finland, OSJ
    • Vad är OSJ rf
    • Hallitus 2021 – 2023
    • Säännöt
    • Blogi
    • Ajankohtaista
  • Edunvalvonta
    • OSJ:n eduskuntavaaliteemat
    • Akavan seniorityöryhmä
    • VENK Ry
    • Ikäihmisiin liittyvää tietoutta
    • Linkit
  • Jäsenelle
    • Jäämässä eläkkeelle?
    • Jäseneksi liittyminen
    • Jäsenedut vuonna 2023
    • Miksi liittyä senioriopettajiin?
    • Jäsentietojen muutokset
    • Jäsenmaksu
    • Töissä eläkkeellä
    • Peru kalenteri
    • Ota yhteyttä jäsenasioissa
    • OSJ:n tietosuojaseloste
  • Tapahtumat ja matkat
    • Valtakunnalliset senioriopettajapäivät
      • Tampere 2023
      • Seinäjoki 2022
      • Oulu 2019
    • Alueelliset senioriopettajapäivät
    • Pohjoismaiset senioriopettajapäivät
    • Kotimaan matkat ja tapahtumat
    • Ulkomaan matkat
    • Educa-messut
      • Educa 2023
      • Educa 2020
  • Yhdistykset
    • Paikallisyhdistysten tietoja
    • OSJ:n ansiomerkit
    • Toimihenkilöiden tietojen muutokset
    • Luennot ja webinaarit
    • OSJ teemavuodet
      • 2023: Pidä huolta aivoistasi!
      • 2022: Lisää liikettä
        • Etäjumppa
        • Hyödyllisiä linkkejä
        • Kuntokortti
        • Ikiliikkuja-materiaalit
      • 2021: Osaava yhdistystoimija
      • Luennot ja webinaarit
      • 2020: Digitaitoja senioreille
  • Senioriopettaja-lehti
    • Puheenjohtajan palsta
    • Pääkirjoitukset
    • Lue lehti
    • Poimintoja lehdestä
    • Toimitusneuvosto
    • Mediakortti
    • Lehden yhteystiedot
    • Osoitteen tai nimen muuttaminen
    • Anna palautetta lehdestä
  • Yhteystiedot
    • Hallitus
    • Toimisto
    • Senioriopettaja-lehti
    • Laskutus

Ikiliikkuja-kampanja käynnistyi

4.4.2022 by Opetusalan Seniorijärjestö

Huhtikuussa iäkkäitä innostetaan voima- ja tasapainoharjoitteluun

Ikäinstituutti kampanjoi huhtikuussa liikkumisen lisäämisen puolesta yhdessä kumppanijärjestöjensä kanssa. OSJ on mukana kampanjoinnissa. Korona-aika on heikentänyt ikääntyneiden kävelykykyä. Yli 75-vuotiaista 50 prosenttia kokee vaikeuksia puolen kilometrin kävelyssä. Terveytensä kannalta riittävästi liikkuu vain noin 20 prosenttia yli 70-vuotiaista (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos). Liikkeen lisäämiselle on tarvetta, mutta miten muutos voi onnistua?

– Sisäisellä motivaatiolla on iso rooli. Omaehtoinen motivaatio kumpuaa ihmisen sisältä ulkoisten pakotteiden sijaan. Kun liikkuminen on itselle mieluista, sitä haluaa todennäköisemmin tehdä myös jatkossa, kommentoi terveyskäyttäytymistä ja toimintakykyä sekä niihin vaikuttavia psykologisia tekijöitä tutkiva Tiia Kekäläinen Jyväskylän yliopistosta.

– Liikkua voi toki myös, vaikkei siitä erityisesti nauttisikaan. Terveyden ja toimintakyvyn ylläpito tai jo puhjenneen sairauden hoitaminen ovat yhdet yleisimmistä liikkeelle ajavista tekijöistä, Kekäläinen kertoo.

Mieluisa seura ja tekeminen auttavat liikkeelle

Ikäinstituutti toteutti syksyllä 2021 selvitystyön, jossa haastateltiin ikääntyneitä liikunnan esteistä ja kannusteista. Yli puolet haastatelluista koki, ettei liikkuminen ollut kuulunut koskaan heidän elämäntapaansa. Osa tunsi, että he olivat liikunnassa huonoja tai eivät vain olleet urheilullisia.

Lähes kaikilla haastateltavilla oli jonkinlaisia liikkumiseen vaikuttavia fyysisiä rajoitteita, kuten kipua, vammoja tai sairauksia. Osalla myös elämäntilanne, esimerkiksi omaishoitajana toimiminen, rajoitti mahdollisuuksia liikkua. Myös liikuntaseuran puutteen koettiin olevan yksi merkittävä syy liikunnan vähäisyyteen.

– Olisi hyvä löytää itselle mieluisa ja sopiva tapa liikkua säännöllisesti. Esimerkiksi kävelytreffit voivat olla hyvä tapa saada itsensä liikkeelle. Samoin vaikkapa kotona tehtävät etäjumpat ja koti- ja pihatyöt, toteaa Ikäinstituutin johtaja Katja Borodulin.

Borodulin muistuttaa voima- ja tasapainoharjoittelun merkityksestä.

– Lihasvoima heikkenee kiihtyvällä vauhdilla keski-iästä alkaen, jos sitä ei harjoita. Vahvat jalat ja riittävä tasapaino tuovat varmuutta kävelyyn.

Arjen pienillä päätöksillä on merkitystä

Arjen aktiivisuudella on mahdollisuus lisätä päivittäistä liikettä.

– Voi miettiä hetkiä ja paikkoja, joissa voi lisätä liikettä tai ainakin vähentää paikallaoloa. Ajan ja toistojen myötä näistä hetkistä voi muodostua tapa, tutkija Kekäläinen kannustaa.

– Mitä, jos valitsisikin kaupan parkkipaikalla kauemman parkkiruudun tai odottaisi kahvin valumista jumppaliikettä tehden? Kun kävelee joka kerta portaat hissin sijaan tai tekee tasapainojumppaa hampaita harjatessa, niin jossakin vaiheessa tämä alkaa tapahtua jo itsestään.

Ikäinstituutin tuottamat liikkumiseen kannustavat viestit näkyvät ja kuuluvat sosiaalisessa mediassa, radiossa sekä lehtien sivuilla huhtikuussa. Lisäksi tarjolla on kaikille avoimia ja maksuttomia liikuntaohjelmia ja jumppavideoita voima- ja tasapainoaiheisella voitas.fi -sivustolla. Osa kunnista ja järjestöistä avaa viikolla 14 oviaan ja kutsuu ikääntyneitä liikuntaryhmiinsä kokeilemaan.

Osana Ikiliikkuja-kampanjaa Ikäinstituutti postittaa toukokuussa kaikille tänä vuonna 75 vuotta täyttäville hyvinvointiviestejä sisältävän Lisää voimaa vuosiin -oppaan.

Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama Ikiliikkuja innostaa liikkeelle -hanke on osa valtakunnallista Liikkuvat-ohjelmaa. Ikäinstituutti toteuttaa hanketta yhdessä 13 kumppanijärjestön kanssa (Diabetesliitto, Eläkeliitto, Eläkeläiset, Eläkkeensaajien keskusliitto, Folkhälsan, Hengitysliitto, Kuuloliitto, Opetusalan Seniorijärjestö, Suomen Kylät, Suomen liikunnan alueet, Suomen Olympiakomitea, Suomen Voimisteluliitto ja Sydänliitto). Hankkeen tavoitteina on aktivoida yli 65-vuotiaita aktiivisempaan arkeen sekä omaehtoisen tai ohjatun liikunnan pariin. Hankkeessa levitetään myös Voimaa etäjumpasta -toimintamallia.

www.ikainstituutti.fi
www.voitas.fi

Kategoriassa: Ajankohtaista

Ensisijainen sivupalkki

Lisää ajankohtaisia

Aivoviikkoa vietetään viikolla 11

9.3.2023

Uusi jäsenetu OSJ:n jäsenille

1.3.2023

OSJ:n jäsenhankintakampanjalla saatiin uusia jäseniä

17.2.2023

OSJ:n arvonnat suoritettu – onnea voittajille!

17.2.2023

Tulossa: ke 8.3.2023 ennakoinnin ja varautumisen etäluento jäsenille

6.2.2023

OSJ:n vuoden 2023 jäsenmaksulasku saapuu jäsenille helmikuussa

16.1.2023

Hyvää Joulua!

19.12.2022

Työeläkkeet nousevat 6,8 % vuoden 2023 alussa

2.11.2022

OSJ:n jäsenhankintakampanja alkaa!

3.10.2022

OSJ:n eduskuntavaaliteemat

29.9.2022

Osallistu Senioriopettaja-lehden lukijakyselyyn!

14.9.2022

Ilmoittaudu mukaan vakuutusyhtiö Turvan Senioripäivään!

13.9.2022

OSJ:n toimisto on suljettu 31.8.–1.9.2022

26.8.2022

Ikiliikkuja innostaa liikkeelle jälleen elokuussa

15.8.2022

OSJ:n toimisto kesälomalla 23.6.-22.7.2022

21.6.2022

Lisää blogitekstejä

Minun isänmaani

30.11.2022

Ystäväni – tuttavani

3.11.2022

Luonnon tarjottimelta on varaa valita

7.10.2022

Suosikkiharrastukseni Sienestys

5.8.2022

Joutui armas aika…

6.6.2022

Aavasaksan vaara

2.5.2022

Kolme kurkea

18.3.2022

Pieni voi olla kaunista – ja tarpeellistakin

23.2.2022

Toimintaa koronan varjossa

17.1.2022

Lapsuuden joulu

20.12.2021

Piristystä päivään

12.11.2021

Edunvalvontaa, aktivointia ja yhteisöllistä toimintaa

25.10.2021

Saapastelua

13.10.2021

Tuokiokuva Oulun kaupungin vanhusneuvoston ja kaupunginhallituksen yhteiskokouksesta 10.5.2021

16.9.2021

Footer

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

Opetusalan Seniorijärjestö OSJ ry | Undervisningssektorns Seniororganisation rf
Rautatieläisenkatu 6, 00520 Helsinki
020 748 9736 ja 020 748 9678 | toimisto@osj.fi
Toimisto avoinna arkisin klo 9-15.

·Ylläpito MMD Networks Oy·