• Hyppää ensisijaiseen valikkoon
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen
OSJ:n logo

Opetusalan Seniorijärjestö OSJ ry

Opetusalan Seniorijärjestö OSJ ry on eläkkeellä olevien opetusalalla toimineiden valtakunnallinen edunvalvontajärjestö, johon kuuluu jo yli 21 000 jäsentä ympäri maata.

Extranet

FI   EN   SE

  • OSJ
    • Retired Teachers in Finland, OSJ
    • Vad är OSJ rf
    • Hallitus 2025 – 2027
    • Säännöt
    • Blogi
    • Ajankohtaista
  • Vaikuttamistyö
    • OSJ:n alue- ja kuntavaaliteemat 2025
    • Akavan seniorityöryhmä
    • VENK Ry
    • Ikäihmisiin liittyvää tietoutta
    • Linkit
  • Jäsenelle
    • Omat tiedot OSJ
    • Jäsenedut vuonna 2025
    • Jäämässä eläkkeelle?
    • Jäseneksi liittyminen
    • Miksi liittyä senioriopettajiin?
    • Jäsentietojen muutokset
    • Jäsenmaksu
    • Töissä eläkkeellä
    • Peru kalenteri
    • Ota yhteyttä jäsenasioissa
    • OSJ:n tietosuojaseloste
  • Tapahtumat ja matkat
    • Valtakunnalliset senioriopettajapäivät
      • Jyväskylä 2024
      • Tampere 2023
      • Seinäjoki 2022
      • Oulu 2019
    • Alueelliset senioriopettajapäivät
    • Pohjoismaiset senioriopettajapäivät
    • Kotimaan matkat ja tapahtumat
    • Ulkomaan matkat
    • Varhaiskasvatuksen opettajapäivät 2024
    • Educa-messut
      • Educa 2025
      • Educa 2024
      • Educa 2023
      • Educa 2020
  • Yhdistykset
    • Paikallisyhdistysten tietoja
    • OSJ:n ansiomerkit
    • Toimihenkilöiden tietojen muutokset
    • Luennot ja webinaarit 2024
    • OSJ teemavuodet
      • 2025: OSJ 50 vuotta – Juuret ja siivet
        • Juhlavuoden runokilpailu
      • 2024: Toiveikkaasti tulevaan!
      • 2023: Pidä huolta aivoistasi!
      • 2022: Lisää liikettä
        • Etäjumppa
        • Hyödyllisiä linkkejä
        • Kuntokortti
        • Ikiliikkuja-materiaalit
      • 2021: Osaava yhdistystoimija
      • Luennot ja webinaarit 2024
      • 2020: Digitaitoja senioreille
  • Senioriopettaja-lehti
    • Lue lehti
    • Puheenjohtajan palsta
    • Poimintoja lehdestä
    • Koti toimivaksi -verkkolehti
    • Toimitusneuvosto
    • Mediakortti
    • Lehden yhteystiedot
    • Osoitteen tai nimen muuttaminen
    • Anna palautetta lehdestä
  • Yhteystiedot
    • Hallitus
    • OSJ:n jäsenpalvelut
    • Henkilöstö
    • Senioriopettaja-lehti
    • Laskutus
    • Yhteydenottolomake

Ikiliikkuja-kampanja käynnistyi

4.4.2022 by Opetusalan Seniorijärjestö

Huhtikuussa iäkkäitä innostetaan voima- ja tasapainoharjoitteluun

Ikäinstituutti kampanjoi huhtikuussa liikkumisen lisäämisen puolesta yhdessä kumppanijärjestöjensä kanssa. OSJ on mukana kampanjoinnissa. Korona-aika on heikentänyt ikääntyneiden kävelykykyä. Yli 75-vuotiaista 50 prosenttia kokee vaikeuksia puolen kilometrin kävelyssä. Terveytensä kannalta riittävästi liikkuu vain noin 20 prosenttia yli 70-vuotiaista (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos). Liikkeen lisäämiselle on tarvetta, mutta miten muutos voi onnistua?

– Sisäisellä motivaatiolla on iso rooli. Omaehtoinen motivaatio kumpuaa ihmisen sisältä ulkoisten pakotteiden sijaan. Kun liikkuminen on itselle mieluista, sitä haluaa todennäköisemmin tehdä myös jatkossa, kommentoi terveyskäyttäytymistä ja toimintakykyä sekä niihin vaikuttavia psykologisia tekijöitä tutkiva Tiia Kekäläinen Jyväskylän yliopistosta.

– Liikkua voi toki myös, vaikkei siitä erityisesti nauttisikaan. Terveyden ja toimintakyvyn ylläpito tai jo puhjenneen sairauden hoitaminen ovat yhdet yleisimmistä liikkeelle ajavista tekijöistä, Kekäläinen kertoo.

Mieluisa seura ja tekeminen auttavat liikkeelle

Ikäinstituutti toteutti syksyllä 2021 selvitystyön, jossa haastateltiin ikääntyneitä liikunnan esteistä ja kannusteista. Yli puolet haastatelluista koki, ettei liikkuminen ollut kuulunut koskaan heidän elämäntapaansa. Osa tunsi, että he olivat liikunnassa huonoja tai eivät vain olleet urheilullisia.

Lähes kaikilla haastateltavilla oli jonkinlaisia liikkumiseen vaikuttavia fyysisiä rajoitteita, kuten kipua, vammoja tai sairauksia. Osalla myös elämäntilanne, esimerkiksi omaishoitajana toimiminen, rajoitti mahdollisuuksia liikkua. Myös liikuntaseuran puutteen koettiin olevan yksi merkittävä syy liikunnan vähäisyyteen.

– Olisi hyvä löytää itselle mieluisa ja sopiva tapa liikkua säännöllisesti. Esimerkiksi kävelytreffit voivat olla hyvä tapa saada itsensä liikkeelle. Samoin vaikkapa kotona tehtävät etäjumpat ja koti- ja pihatyöt, toteaa Ikäinstituutin johtaja Katja Borodulin.

Borodulin muistuttaa voima- ja tasapainoharjoittelun merkityksestä.

– Lihasvoima heikkenee kiihtyvällä vauhdilla keski-iästä alkaen, jos sitä ei harjoita. Vahvat jalat ja riittävä tasapaino tuovat varmuutta kävelyyn.

Arjen pienillä päätöksillä on merkitystä

Arjen aktiivisuudella on mahdollisuus lisätä päivittäistä liikettä.

– Voi miettiä hetkiä ja paikkoja, joissa voi lisätä liikettä tai ainakin vähentää paikallaoloa. Ajan ja toistojen myötä näistä hetkistä voi muodostua tapa, tutkija Kekäläinen kannustaa.

– Mitä, jos valitsisikin kaupan parkkipaikalla kauemman parkkiruudun tai odottaisi kahvin valumista jumppaliikettä tehden? Kun kävelee joka kerta portaat hissin sijaan tai tekee tasapainojumppaa hampaita harjatessa, niin jossakin vaiheessa tämä alkaa tapahtua jo itsestään.

Ikäinstituutin tuottamat liikkumiseen kannustavat viestit näkyvät ja kuuluvat sosiaalisessa mediassa, radiossa sekä lehtien sivuilla huhtikuussa. Lisäksi tarjolla on kaikille avoimia ja maksuttomia liikuntaohjelmia ja jumppavideoita voima- ja tasapainoaiheisella voitas.fi -sivustolla. Osa kunnista ja järjestöistä avaa viikolla 14 oviaan ja kutsuu ikääntyneitä liikuntaryhmiinsä kokeilemaan.

Osana Ikiliikkuja-kampanjaa Ikäinstituutti postittaa toukokuussa kaikille tänä vuonna 75 vuotta täyttäville hyvinvointiviestejä sisältävän Lisää voimaa vuosiin -oppaan.

Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama Ikiliikkuja innostaa liikkeelle -hanke on osa valtakunnallista Liikkuvat-ohjelmaa. Ikäinstituutti toteuttaa hanketta yhdessä 13 kumppanijärjestön kanssa (Diabetesliitto, Eläkeliitto, Eläkeläiset, Eläkkeensaajien keskusliitto, Folkhälsan, Hengitysliitto, Kuuloliitto, Opetusalan Seniorijärjestö, Suomen Kylät, Suomen liikunnan alueet, Suomen Olympiakomitea, Suomen Voimisteluliitto ja Sydänliitto). Hankkeen tavoitteina on aktivoida yli 65-vuotiaita aktiivisempaan arkeen sekä omaehtoisen tai ohjatun liikunnan pariin. Hankkeessa levitetään myös Voimaa etäjumpasta -toimintamallia.

www.ikainstituutti.fi
www.voitas.fi

Kategoriassa: Ajankohtaista

Ensisijainen sivupalkki

Lisää ajankohtaisia

Pekka Koskinen jatkaa OSJ:n puheenjohtajana

11.4.2025

OSJ:n juhlavuoden runokilpailun voittajat on valittu

11.4.2025

OSJ:n vaaliteemat

1.4.2025

OSJ täyttää 50 vuotta

10.1.2025

OSJ:n juhlavuoden runokilpailu Juuret ja siivet

12.11.2024

Työeläkkeet nousevat 1,3 % vuoden 2025 alussa

5.11.2024

Kuinka varaudun omaan ja läheisen ikääntymiseen?

30.10.2024

OSJ:n jäsenhankintakampanja käynnistyy

16.9.2024

Syksyllä tarjolla liikuntalomia ja ulkomaan matkoja

9.9.2024

OSJ:n toimisto lomailee 1.7. – 2.8.2024

26.6.2024

Kirjoittajaksi Ikäopiston Ajan taika -palstalle?

7.6.2024

Valtakunnalliset senioriopettajapäivät Jyväskylässä – ilmoittautuminen avautuu maanantaina 27.5.2024!

24.5.2024

OSJ:n vuosikokous pidettiin 29.4.2024 Helsingissä Akavatalolla

2.5.2024

Kotivakuutus Turvasta nyt –25 % OSJ:n jäsenille! 

3.4.2024

OAJ:lta lakkovaroitus yksityiselle opetusalalle – lakkoavustusta myös OSJ:n jäsenille

1.4.2024

Lisää blogitekstejä

Seuraavalla sitten!

14.2.2025

Nälkävuodet – Kansalliskirjaston digitalisoituja sanomalehtiä selailemassa

13.1.2025

Toimintaa Turun seudulla: Turun seudun senioriopettajat ry

21.11.2024

Puskaradio kuulumaan!

21.10.2024

Vapaaehtoistyöllä hyvinvointia – itselle ja muille

9.9.2024

Liikunnasta monet ilot

8.4.2024

Silmukka kiristyy

9.2.2024

Erilainen joulu

15.1.2024

Kirjeitä sieltä jostakin

1.12.2023

Matkailu avartaa

10.11.2023

Elämää ja golfia – eräs näkökulma

13.10.2023

Treffit

8.9.2023

Vähällä rahalla enemmän

23.5.2023

Minun isänmaani

30.11.2022

Ystäväni – tuttavani

3.11.2022

Footer

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

Opetusalan Seniorijärjestö OSJ ry | Undervisningssektorns Seniororganisation rf
Rautatieläisenkatu 6, 00520 Helsinki
Y-tunnus: 0276151-6
020 748 9678 | toimisto@osj.fi
OSJ:n jäsenpalvelu palvelee puhelimitse ma-to klo 9-12.

·Ylläpito MMD Networks Oy·